Doğal Yollarla Cilt Koruma ve Bakım

Doğal Yollarla Cilt Koruma ve Bakım

Bir fırsatını yakalayıp güzellik merkezlerine gidemediğiniz zamanlarda ve en iyi kremler pahalı olduğu için evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz doğal olan yöntemler ile kusursuz bir biçimde cilt bakımı yapabilirsiniz.

Doğal yöntemler ile cilt bakımı

Sadece estetik açıdan değil, sağlığımız açısından baktığımızda da cildimizin temizlik ve bakımına özen göstermek, yaşımız ilerledikçe oluşan nemsizlik ve kırışıklık gibi problemlerin önlenmesi amacıyla bu gün birçok tarifi siz değerli takipçilerle paylaşmak istedik. Evde hazırlayacağınız bütün maskelerin tahta bir kaşıkla karıştırılmasını gerektiğini ve kesinlikle metal kaşık kullanılmaması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Cam yada porselen bir kapta hazırlamanız bütün malzemeleri oldukça sağlık kılacaktır. Öncelikle cilt bakımı yapabilmeniz için hangi cilt tipine sahip olduğunuzu da bilmeniz gerekir.

 • Cildiniz adeta pul pul dökülüyor ise cildiniz kuru
 • Cildiniz üzerinde büyük gözenekler varsa cildiniz yağlı ve parlak
 • Cildinizin burun, alın ve çene bölgeniz yağlı; yanak bölgesi kuru ise cilt tipiniz oldukça karma demektir.
 • Bütün bunların dışında bakım ürünleri ve kozmetik ürünler kullandığınızda yüzünüzde kaşınma, yanma gibi etkiler oluşuyorsa cildiniz hassastır.

Temizleme sütleri

Yağlı ciltler için: 1 ölçü buğday yada yulaf kepeği, 1 ölçü çiğ süt… Cilt karışımla temizlenir.
Kuru cilt temizleme sütü : 1 adet küçük salatalık, 1 çay fincanı sıcak süte ince rendeyle rendelenir. Soğuyunca süzülür ve artık kullanılmaya hazır hale gelir.

Tonikler

2 tutam ıhlamur, 1 su bardağı kaynamış suda 15 dakikalık bir süreyle bekletilir. Süzülür ve kullanıma hazır olur. Cilt kuruysa içine bir miktar gliserin de ilave edilir. Gliserin’in nem tutma özelliği bulunur. Doğal tonikler hazırlandıktan 1 hafta sonra mutlaka kullanılıp, tüketilmelidir.

Maskeler

Havuç Maskesi
Havuç, rendenin ince tarafı ile rendelenir. İçine 1 adet tatlı kaşığı yoğurt ilave edilir. 15 dakika yüzde bekletilir ve ılık suyla yüzden alınır. Etkisi, kırışıklılık önceliyisi ve cildi takviye eder.

You may also like...

3 Responses

 1. Merve özgen dedi ki:

  hepsini deneyip uygulayacam

 2. Esra dedi ki:

  harikasınız ya TEŞEKR

 3. ceyda dedi ki:

  teşekkürler oldukça faydalı bilgiler mevcut

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir